1.Kinti vagy benti kutya:
Súlyos TÉVHIT:
Sokszor olvasom különböző csoportokban és gazdit kereső posztoknál, hogy bichon fajtacsoporthoz tartozó kutyákat és keverékeiket úgy hirdetik, hogy kinti-benti tartásra, vagy akár kinti kutyának.
A tartással kapcsolatos fenti tévhit alapját a szaporítók terjesztették el, mivel nekik anyagi érdekük diktálta, hogy minél több kutyát tudjanak eladni, és ezzel a félrevezető hirdetéssel olyanok is választottak bichont akik nem lakásban akarták elhelyezni kedvencüket.
Tény:
a bichonok társállatok, vagyis sosem tenyésztették őket valamilyen munkára (vadászat, nyomkeresés, pásztorkodás, stb).
Tenyésztésük célja, hogy az ember mellett legyenek társnak, fajtabesorolásuk szerint: társasági kutyák! Más néven ölebként is emlegetik ezeket a kicsi, hosszú szőrzetű kutyusokat. A bichonok szőrszerkezete is eltérő más fajtákétól, leginkább szembetűnő, hogy általában egyrétegű a bunda, fedőszőre vagy nincs, vagy igen csekély mértékű, nem víztaszító tulajdonságú. Szobakutya jellege miatt nem csak a szőrzete alkalmatlan a kinti tartásra, hanem jelleme is. Nagyon ember centrikus, sokszor kifejezetten egygazdás kutya. Nem bírja ha nem lehet tartósan a gazdájával, lelki-beteggé válik.
A kiskorától elhanyagolt bichonok antiszociálissá válnak. Aki reggel elmegy dolgozni és kutyáját a kertben tartja,este hazamegy és add neki enni, jobb esetben 2 havonta elviszi a kozmetikushoz megnyíratni, annak nem való bichon, hiába állítja, hogy "de szereti a kutyáját és megfelelően gondozza".
Ez nem elég! Nem elég, hogy csináltatott kutyaháza van az udvaron, nem elég, hogy drága minőségi tápot kap és nem elég, hogy 2 havonta lenyírják a kutyakozmetikában a szőrét!
Tény:
Csak annak való bichon aki lakásban, maga mellett tartva, sokat foglalkozik kutyájával!
A bichonok is kutyák, tehát nevelni őket is szükséges!
És még egy tény: valóban vannak olyan kutyusok akiket kertben tartanak és jól viselik, ám ezek csak hasonlítanak a bichonokra és nem bichon fajtájúak! A szaporítók leleményessége folytán sok hasonló keverék alig 4-5 hetes kölykeit adják el tudatlan vevőknek, sokszor mini havanese, vagy mini bolognese címen, és később derül ki, hogy egy 10-15 kg-os puli keverék, vagy meghatározhatatlan keverék lett belőle.
2. A bichonok szőrzetével kapcsolatos tévhitek:
TÉVHIT: nem hull a szőrük.
Tény:
mivel bundájuk egyrétegű és az elhalt szálak nem potyognak ki, kevesebb szőrt találunk a lakásban elhullajtva, mint más fajták esetén. Ez azonban nem azt jelenti, hogy nem hull a szőre! Az elhalt szálak itt is távoznak, de bent maradnak az élő szőrszálak között, s ha a kutyát nem fésülik rendszeresen, akkor becsomósodik, elfilcesedik a bunda.
Tévhit: a bichonok szagtalanok
Tény: nincs olyan átható kutyaszaguk mint mondjuk el elázott spánielnek, de ha koszosak, vizelettel szennyezett a szőrük, akkor ők is büdösek! Rendszeres fürdetés és napi tisztogatás mellett viszont nincs kellemetlen szaguk.
Tévhit: a bichonok hypoallergének, kutyaszőr allergiás is tarthat ilyen fajtát.
Tény:
a szőrszerkezetük folytán kevésbé allergizálnak ugyan, de mivel egyéni érzékenységtől függ az allergia mértéke, így nem mondhatjuk azt, hogy létezik olyan fajta amelyikre nem lehet valaki allergiás!
Praktikus ilyenkor alaposabban utánajárni a dolognak mielőtt a kutyust beszereznénk. Aki allergiás és ezt tudja is magáról (vagy családtagjáról) az először ismerkedjen meg a különböző kutyafajtákkal testközelből: simogassa sokat, illetve lehet kérni egy kis csomó kifésült szőrt a kiválasztott kutyáról amit otthon is többször kézbe lehet venni. Ha 2-3 nap múlva sem jönnek elő az allergiás tünetek csak akkor vigye haza a kutyust! Ezzel elkerülhető, hogy 1-2 nap vagy 1 hét múlva másik gazdát kelljen keresni a családi kedvencnek, netán kirakják a kutyust a kertbe!