Magyar Bichon Állatvédő Egyesület (Bichon Rescue Hungary)

Kérjük ajánlja fel adója 1 %-át a Fajtamentés mentettkéinek javára. Adományával Ön is részt vállal a további mentésekben, esélyt adva a többi segítségre szorulónak. Adószámunk: 18869224-1-03

 

 apc_-_2018.12.10_18.47_-_001.3d.jpg

Az utcán látott kutyákról

 
Kedves Bichon kedvelők és az oldalunk látogatói! Sokszor kapunk üzenetben olyan posztokat ahol segítséget kérnek utcán látott kutyához. Sajnos sokszor kell mondjunk nemet is a kérésekre! Leírnám, hogy miért! Kérek mindenkit, hogy negatív kritikák helyett olvassátok végig és gondoljátok át alaposan!
 
Igen, tudjuk, hogy sokszor, sok helyen írják le az állatvédők, hogy ne menj el bajba jutott kutya /állat/ mellett, hanem szólj az állatvédőknek. DE! A segítség nem segítség azzal, hogy lefotózod az utcán futkosó kutyát, majd több óra múlva, esetleg másnap kiposztolod a facebookra és vitákat gerjesztve osztják a különböző csoportokban és oldalakon, ezerrel szidva az állatvédőket, fajtamentőket akik nem rohannak azonnal menteni. Később kiderül, nem is gazdátlan, csak kiszökik, stb. Most arra már nem is térnék ki, hogy egy távoli rossz fotó alapján okoskodják ki milyen fajta... (mi pl. még komondor-schnauzer keveréket is kaptunk már bichonként!) Az utcán szaladgáló kutya nem marad ott ahol a képet készítették róla, és még ha azt feltételezzük is, hogy az állatvédő akár 5 percen belül oda tud érni, akkor is egy kutya ennyi idő alatt elég nagy távolságot tud megtenni, ráadásul bármilyen irányba! Természetesen más a helyzet pl. egy balesetes, vagy betegen, legyengülten az út szélén fekvő esetén!
 
Az utcai kutya 2 okból került oda: 1. önsétáltató és van gazdája, tehát azon a környéken lakik. Jellemzően nem fél, bár általában még megközelíteni se nagyon lehet, elszalad. Láthatóan ismeri a környéket. 2. elkóborolt, elveszett, kirakták, vagyis gazdátlan.
 
Mi a helyes lépés ilyenkor, illetve mit is ír elő a jogszabály: Mivel más az, hogy láttál az utcán egy kutyát, és megint más, hogy találtál az utcán egy kutyát! Tehát akkor:
 
Találtál egy kutyát. Mit is kellene tenni? Ha elszalad és nem tudod odacsalogatni, ott tartani, megfogni, akkor legfeljebb annyit tehetsz, hogy megfigyeled merre megy. Lehet a közelben lakik és kibújt a kerítés alatt. Ha sikerült megtalálnod honnan szökött el, próbáld meg a gazdáját figyelmeztetni. Amennyiben nem jársz eredménnyel, vagyis nincs otthon senki, írj a tulajdonosnak egy üzenetet és dobd a levélszekrényébe. Amennyiben nem sikerült kifigyelned honnan szökött ki, akkor kérdezősködhetsz a környéken lehet, hogy valaki ismeri. Olyan kutyát akinek van gazdája nem tulajdoníthatsz el csak azért, mert a kutya önsétáltató és kiszökik a kertből rendszeresen. Viszont, fotózd le és jelentsd be a lakóhelyileg illetékesnél (jegyző, hatósági állatorvos), mivel a tulajdonos jogszabályt sértett, és hatósági jogkörük csak nekik van az ügyben eljárni, az állatvédőnek nincs! Ugyanez vonatkozik arra is ha a talált kutya regisztrált chipes és hazavitted.
 
A chip nélküli talált kutyára más jogszabály érvényes: a Ptk. konkrétan leírja, magánszemély 30 napig köteles keresni az eredeti tulajdonost. 8 napig tarthatja magánál, utána elvileg le kellene adja az arra illetékes személynek (ez általában a jegyző, de mint tudjuk a gyepmesteri telepek végzik a kóbor ebek begyűjtését), de ez a gyakorlatba úgy működne, hogy bejelenti a jegyzőnek, hogy a talált kutya nála van (és természetesen a hatósági állatorvosnak is). Amennyiben a tulajdonos 30 napon belül nem kerül elő, akkor a megtaláló megtarthatja a kutyát. A gyepmesteri telepre (sintértelep) bekerült kutyát 14 napig tartják karanténban! Ez azt jelenti, hogy ismeretlen oltási hátterű, utcán kóborolt eb esetén a tulajdonos, ha igazolta, hogy az övé, akkor 14 napon belül kiválthatja és hazaviheti a kutyáját. Amennyiben ez idő alatt nem jelentkezett, akkor a befogott ebet chipezik, veszettség ellen beoltják és örökbe fogadható. A 14 nap tehát csak a gyepmesteri telepekre érvényes!
 
Másik verzió: találtál egy kutyát és látod, hogy rossz állapotban van, vagyis le van gyengülve, nem menekül, már csak fekszik, láthatóan beteg, sérült, stb. ..., akkor sürgősen intézkedj és ne hagyd ott magára! Értesítsd a helyben levő illetékest! Ha a kutya Zalaegerszegen van, akkor nem fog tudni azonnal érte menni egy fajtamentő aki Mátészalkán lakik! Tehát keresd a helyi állatorvost, amúgy is ő megtudja nézni a chipet és ha már keresik a kutyust akkor értesíti is a gazdáját, ez mellett még el is látja szakszerűen a sérülést (ha van ilyen). Ha nem tudod magadnál elhelyezni pár napra, akkor ezt is megmondja a helyi állatorvos, hogy ki van a legközelebb olyan állatvédő vagy szervezet(menhely, gyeptelep, stb) akiktől kérhetsz segítséget. A talált, befogott kutyákat, akár chipes, akár nem, 14 napig a befogás helyéről elvinni nem lehet. Ez érthető, hiszen akinek Zalaegerszegen veszett el a kutyája, az nem a budapesti gyeptelepen fogja keresni és nem is a debreceni menhelyen, vagy a mátészalkai állatvédőknél! Mit tegyél ha az állatorvos messze van, vagy épp nincs rendelési idő, a kutyát nem tudod hazavinni, sem elhelyezni? Akkor várd meg mellette amíg odaér a segítség! DE! Ne az ország túlsó feléből kérj segítséget, hanem a helyi állatvédőktől, állatbarátoktól, ismerősöktől!
 
A Facebook nagyon hasznos lehet a gyors segítség eléréséhez ha jól használjuk! Ne vitákat és veszekedéseket gerjesszetek a posztok alatt, hanem hatékony segítséget találjatok! Erre jöttek létre a tematikus állatvédős csoportok: “SOS segítségkérések!” “ Utcán látott kutyák! “ “Riadólánc állatvédőknek!” Valamint, az igazán hatékony és gyors ha a lakóhely szerinti állatvédős csoportot célozzátok meg. Budapesten kerületenként, vidéken településenként vannak, de ha az adott településen nincs, akkor a legközelebb levőt keressétek: pl. ha van Szekszárdi kutyabarátok csoportja, akkor a Szekszárd környéki településekről innen kérjetek segítséget!
 
A poszt legyen jól érthető: a legfontosabb, hogy mikor és pontosan helyileg hol van a kutya a településen belül?! Milyen nemű, mekkora, milyen állapotban van? Meddig tudsz mellette maradni? Ha csak rövid ideig akkor kérj ebben is segítséget, valaki váltson le addig amíg odaér a tartós segítség! Ne támadjátok azonnal az állatvédőket ha nem tudnak rögtön odarohanni, hiszen az állatvédő ugyanolyan ember mint te vagy. Családja és munkája van, a saját pénzén és saját szabadidejében menti az állatokat! Nincs mindenkinek kocsija és végtelen helye! A bajban levő kutyának nem segítség ha azon veszekszetek a poszt alatt, hogy milyen fajta! Ha egy fajtamentő segítségét kéred, gondolj arra, hogy a legkisebb állatvédő szervezeti egységhez fordultál. A fajtamentőknek nincs menhelyük, nincs állatmentőjük, nincs minden városban és településen elérhető tagságuk, nincs végtelen anyagi keretük és nem tudnak azonnal rohanni egy utcán látott kutyához (pl. Zalaegerszegre Mátészalkáról)!
 
Mikor tud segíteni a fajtamentés? Először is ha a segítség kérőtől közvetlenül kapunk információkat és nem a harmadik-negyedik kifotózott poszt eredeti készítője után kell még órákig/napokig nyomoznunk. Csak a már befogott és valóban a mi hatáskörünkbe tartozó kutya további sorsának intézésében tudunk segíteni. Ne csodálkozzatok ha elutasítunk valakit, mert leinformáltuk és kiderült, hogy egy szaporító rajtunk keresztül akarta a kutyáját értékesíteni, ráadásul ivarosan! Kutyakölykök és felnőttek eladásában nem segítünk! Felvásárolni pedig végképp nem fogjuk a “Jófogás”-on hirdetett bichon jellegű kutyákat. A szaporítók nagyon leleményesen posztolják ki talált kutyaként a saját, már további szaporításra, anyagi haszonszerzésre nem alkalmas öreg vagy akár a fiatalabb kutyáikat, akik ráadásul még betegek is, sokszor drága műtétekre szorulnak. Újra leírom: a fajtamentés nem menhely! A bichonok szobakutyák. Nem tarthatók kertben, kennelekben! A rehabilitációra szoruló és /vagy beteg kutyák egyedi elhelyezést és különleges bánásmódot igényelnek. Sok idő és sok pénz! Azt se felejtsétek el, hogy egy utcáról befogott kutyát előbb karanténba kell helyezni, nem tehető be a többi mentett kutya közé! Főleg a friss-műtétes kutyák szorulnak nagy odafigyelésre! Ezért van olyan nagy szükség arra, hogy tapasztalt, hozzáértő ideiglenes befogadóink legyenek. Jelenleg ezt a feladatot egyesületünk tagjai látják el, tehát helyünk és kapacitásunk teljes kihasználtsággal működik.
 
Köszönjük, hogy végigolvastátok! Reméljük sikerült kicsit tisztába tenni néhány dolgot az utcai kutyákkal kapcsolatban. Ha van még kérdés, szívesen válaszolunk, és természetesen továbbra is segítünk ott ahol tudunk!
 
BRH Vezetősége

(A facebookon kívül több hirdetési oldal is található ahol elveszett- talált kutyákat hirdetnek. Érdemes ott is körülnézni. )



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 32
Tegnapi: 56
Heti: 111
Havi: 1 551
Össz.: 92 679

Látogatottság növelés
Oldal: Az utcán látott kutyákról
Magyar Bichon Állatvédő Egyesület (Bichon Rescue Hungary) - © 2008 - 2024 - bichon-fajtamentes.hupont.hu

A HuPont.hu jelszava az, hogy itt a honlapkészítés ingyen van! Honlapkészítés Ingyen

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »